Direkt zum Seiteninhalt springen

wie übersetzt man am besten - Bestandsschutz - ins norwegische ?
vielen Dank von Knut

02.11.17 11:18
Ich würde sagen "beskytte bestanden" oder "totalfredning", analog zum
"naturmangfoldloven", speziell § 23 und 24
https://lovdata.no/dokument/NL/lov/2009-06-19-100/KAPITTEL_3#%C2%A723

02.11.17 11:24
Bestandschutz kan ha mange, utvidede betydninger på tysk. Det er umulig å si hvilken av betydningene OP vil
frem til uten at vi får mer kontekst.

02.11.17 11:35
11:24 Du har rett i det. Men mest vanlig er bruken om bygninger som kan få bli stående trass i at de ikke oppfylte byggelovens bestemmelser ved selve bygningen eller bygninger som var lovlige når de reistes, men som ikke sammensvarer med dagens byggelov.

02.11.17 12:26
Es geht um einen vor 1999 in Deutschland erworbenen Führerschein, dessen beinhaltende
Klassen für andere Fahrzeuge Bestandsschutz geniessen,wenn dieser Führerschein in einen
norwegischen umgetauscht werden soll
Grüße von Knut

02.11.17 16:34
Jeg har satt meg litt inn i emnet. Såvidt jeg ser finner du de avgjørende forskriftene her:

https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2004-01-19-298

§ 10-3.Innbytte av førerkort utstedt i annen EØS-stat

"Søker må, om nødvendig, framlegge dokumentasjon på opprinnelige førerrettigheter fra utstederlandet."

Allerdings gelten erstaunlicherweise Erleichterungen für Führerscheine auf Deutsch. Wenn Du selbst weißt, was Du bisher durftest und nach den Regeln in Deutschland bei entsprechendem Umschreiben weiterhin dürftest:

https://www.avd.de/wissen/recht/hinweise-tipps/eu-fuehrerschein/bestandsschutz/

Dann sollte die "Übersetzung" in die entsprechenden "norwegischen" Berechtigungen nicht weiter schwer fallen, da die norwegische (Verwaltungs-)souveränität ebenso an die EU verkauft worden zu sein scheint wie das hierzulande der Fall ist.

Es scheinen daher in N. dieselben Klassen zu gelten wie im Einheitsbrei der ganzen EU.

Die Schwierigkeit kann also allenfalls darin bestehen, nachzuweisen, dass man mit dem alten 3er Führerschein eben mehr durfte und weiterhin darf als jemand, der heute den "3er"-Führerschein macht...

Det du må bevise er at du har førertillatelse for klassene "B, BE, C1 og C1E" med ditt gamle sertifikat.

Aber dazu siehe wieder oben: "Søker må, om nødvendig, framlegge dokumentasjon på opprinnelige førerrettigheter fra utstederlandet."

Den Norwegern würde ich nicht Bestandsschutz kommen ;-). Das ist ein deutsches Thema.

Her er det tyske sertifikatet mitt. Sertifikatet tilsvarer etter dags dato klassene B, BE, C1 og C1E. Kan jeg få det tyske sertifikatet mitt innbyttet til et norsk sertifikat med disse klassene eller trenger dere ytterlige bevis hhv. dokumentasjon for at det gamle tyske sertifikatet mitt omfatter disse klassene?

Alles unter Vorbehalt. Bin kein Verkehrsrechtsexperte ;-). Vielleicht mal bei ADAC oder NAF recherchieren....

02.11.17 17:51
Danke für die umfangreiche Beantwortung,was die Formulierung und Darstellung des aktuellen
Sachverhaltes angeht, kann nur sagen,dass sich statens vegvesen ziemlich schwer damit tut,
was das Verstehen und auch Begreifen angeht, wenn ich den Führerschein der Klasse 2 in
Deutschland hatte, den auch noch vor 1999 erworben habe und welche Fahrzeuge ich demnach
auch heute noch das Recht habe( und selbstverständlich auch behalten will) zu führen, auch
in Norwegen sollte das gleiche Recht gelten, ist aber nicht einfach,das verständlich zu
vermitteln,trotz korrekter Auskunft vom deutschen Kraftfahrtbundesamt (habe jetzt
Bestätigung von deutscher Führerscheinausgabestelle bekommen,neuer Versuch morgen) mvh
Knut

02.11.17 23:32
Hei Knut,

nei, ikke det at det overrasker meg noe særlig ;-). Men det står jo i den nevnte loven:

"Førerkort utstedt i annen EØS-stat, kan byttes direkte til norsk førerkort i tilsvarende klasser når innehaveren er fast bosatt her i landet. Førerkortklasser som tilsvarer S og T byttes ikke inn."

Har du den gamle klasse 2 som antakelig tilsvarer de nye klassene C und CE så skal du etter det jeg forstår få lov til å beholde dem. Da er det egentligen vel bare å bevise at du har kjøretillatelse for C og CE hhv. at den gamle klassen 2 tilsvarer C og CE.

Det ordner seg nok.

Lykke til

02.11.17 23:34
mente: egentlig, og ikke egentligen - det er jo svensk